Този екологичен жив материал спомага за създаването на атмосфера на топлина, комфорт и хармония в дома, а отвън – за красив и изтънчен вид. Той е познат още в древността.
Специфичните дървени керемиди се наричат още шиндли (от немски schindeln - керемиди, holzschindeln - дървени керемиди) - покривен материал под формата на тънки дъсчици. Традицията е характерна за келтите, обитаващи богатата на горска растителност територия на Западна Европа. Открити са дървени шиндли на келтски опидуми на възраст 4-6 хиляди години. Опидумите са първите средища от градски тип в древна Европа. Шиндлите от този период са с дължина 70-80 см и са се редели на покрива на три реда. Върху тях келтите поставяли дълги пръти и ги притискали с големи камъни. Така дървените шиндли са оставали здраво фиксирани на покрива.
Дървените керемиди са познати в руската архитектура като лемех. Те са плоски или с релефен край - заоблени, заострени или под формата на стъпаловидни правоъгълни первази. С лемех са покривани най-сложните архитектурни форми - църковни куполи, покриви на кули и катедрали. Лемехът се изработвал от трепетлика и благодарение на свойствата на дървесината, материалът издържал на летните бури и есенните дъждове. По този начин са покрити Покровската и Преображенската църква на остров Кижи (Онежско езеро, Карелия, Северозападна Русия), които са на възраст повече от 250 години. Свидетелство за издръжливостта на дървените керемиди е и най-древният храм в Русия – църквата „Възнесението на Лазар” от XIV век.
Ние не използваме битумни керемиди. Външната облицовка на купола е от дървени керемиди от сибирска лиственица, канадски кедър или термоясен, положени в 3-4 слоя и се предлага само от Сферата 123.
Лиственицата е уникален строителен материал. Плътността и здравината й е значително по-висока от тази на други видове дървесина. Лиственицата се характеризира с невероятна устойчивост на гниене поради своята наситеност със смола. Тя е естествен антисептичен материал. Когато се използва без импрегниране със специални антисептици, покривът от лиственица ще служи около 2 пъти по-дълго от покрива от всеки друг вид дърво. Лиственицата е красива - има необичаен червеникаво-жълт оттенък и прекрасна текстура.
Теглото на покрива от този материал е значително по-малко от теглото на лиственицата. Структурата на дървесината позволява тя да бъде разцепена равномерно на идеални правоъгълни шиндли. Топлопроводимостта на тази дървесина е много ниска, което позволява по-малък слой изолация. Звукоизолация като в звукозаписно студио. Насекомите не обичат червен кедър и го отбягват. Естественото импрегниране с етерични масла и порестата структура напълно защитават дървесината от гниене, плесен и изкривяване.
Изходният материал е дърво от бор, смърч, лиственица, липа, елша и ясен. Изсушава се по обичайния начин. При термообработката се разлагат полизахаридите, дървото престава да служи като хранителен субстрат за микроорганизми и придобива допълнителна устойчивост на гниене. Дървеният материал губи способността си да абсорбира вода и да се надува. Единствено при продължително излагане на вода, термичното дърво може да натрупа влага от 8-10%, но в същото време променя размера си 4-5 пъти по-малко от обикновената дървесина в подобни условия.
Материалът се отличава с естетическа привлекателност поради своеобразна структура на дървото и разнообразие от оттенъци, придаващи неповторим облик на къщата.
Дървесината притежава висока плътност и здравина. Издържа на големи натоварвания от вятър, сняг и температурни амплитуди, като няма нужда да почиствате покрива от сняг и листа. Дългият периодa на експлоатация (минимум 50 години) е без загуба на естетични и функционални качества.
Облицовката от дървени керемиди е с малко специфично тегло – само 15-17кг/м2, но същевременно с това е лесна за ремонт и поддръжка.
В зависимост от влажността на въздуха и околната температура, покривът е жив и сам регулира собствената си водо и въздухопропускливост. При дъжд покривните елементи се насищат с влага, набъбват, затварят се един друг и предотвратяват проникването на влага вътре. След изсъхване, краищата на керемидите леко се повдигат и осигуряват отлична вентилация на покрива.
В зависимост от влажността на въздуха и околната температура, покривът е жив и сам регулира собствената си водо и въздухопропускливост. При дъжд покривните елементи се насищат с влага, набъбват, затварят се един друг и предотвратяват проникването на влага вътре. След изсъхване, краищата на керемидите леко се повдигат и осигуряват отлична вентилация на покрива.
Дървени керемиди могат да се монтират по всяко време на годината. Приложими са във всяка климатична зона, защото издържат перфектно на големи температурни амплитуди.